Balada o krátkozrakosti

| Glosy

To, že se ANO u schvalování daňového balíčku zachovalo jako ožralý námořník v přístavní krčmě, asi nikoho nepřekvapí.
To, že jim v tom ochotně asistovala ODS, docela překvapivé je.
Jako fajn, je bezva tlouct se v prsa a zaklínat se tím, jak tím splnili volební slib o zrušení superhrubé mzdy. Jako ok, je super říkat, jak je skvělé, že lidem zůstane víc peněz.
Jenomže:
– nadřadit ideologii (ODS) nad reálnou situaci a prostředí znamená zachovat se mimořádně krátkozrace a stupidně v každém slova smyslu.
Protože:
– snížit daně (a zdaleka tady nejde jen o superhrubou mzdu, ale i o slevu na poplatníka atd) a zároveň nestabilizovat veřejné finance nějakou kompenzací, je to prostě špatné a neodpovědné. Jde to na úkor růstu zadlužení a nevidíme ani náznak toho, že by se stát snažil snížit své výdaje. Výpadek ve veřejných financích za 130 miliard korun plus největší dluh v dějinách nakonec někdo bude muset zaplatit. A hádejte kdo to bude.
– jsme teprve na začátku covidové krize. Spousta firem zaniká, aniž bychom o tom vlastně věděli (podle některých odhadů v každé vlně zanikne alespoň deset procent podnikatelských subjektů). To znamená další zmenšení daňové báze na výběr daní. Jak to ve skutečnosti bude, ukáže jen čas. A vláda, namísto toho, aby se pokoušela ponechat si alespoň nějaký manévrovací prostor, rozsekává veřejné finance napadrť a dál maká na bezprecedentním zadlužení celé země.
Aby bylo jasno. Tohle není o tom, že nám v peněžence zůstane pár stovek nebo tisícovek navrch.
Ale třeba o tom, že převody podílem z celostátního hrubého výnosu daní jsou financovány obce a kraje.
Konkrétně:
Dopady na kraje budou v oblastech bezpečnosti, kultury, vědy, výzkumu, vzdělávání, zdravotní a sociální péče atd.
Očekávané (odhadované) propady krajských rozpočtů:
Olomoucký: 800 milionů ročně
Jihomoravský: 1,4 miliardy
Moravskoslezský: 750 milionů
Středočeský: 500 milionů
Karlovarský: 250 milionů
Liberecký: 540 milionů
A tak dále.
Praha přijde o čtvrtinu svých daňových příjmů a podobně na tom budou i všechna ostatní města v republice.
Takže suma sumárum: až budete mít chuť nadávat, že vaše město nebo kraj nejsou schopni něco postavit nebo opravit, volejte přímo Babišovi. Nebo Fialovi. Nebo Okamurovi.
Jo a ty peníze, které najednou budete mít v peněžence po téhle změně navíc, někam investujte pro své děti, protože ty tuhle sekeru budou muset splácet. Ty se nerozplynou někde ve vzduchoprázdnu. Vyšší dluh jde zaplatit jen vyššími daněmi. Sorry jako.
PS: Sama ministryně financí se ještě v den schválení daňového balíčku zděsila vládního kroku a požádala Senát, aby tuhle sekeru nenechal na krk veřejných financí dopadnout. Ten jí (jako aktuálně ta rozumnější komora PČR) s největší pravděpodobností vyhoví a zákon vrátí k přepracování.
PPS: ODS skočila Babišovi na lep a sehrála roli užitečného idiota. Babiš si tak tu svou marketingovou káru může naplnit další hromádkou věcí, které udělal “pro lidi”. I když to v reálu třeba dopadne úplně jinak, bude to právě on, kdo slízne smetanu za snížení daní, ne Občanští demokraté.
PPPS: Za necelý rok jsou volby. Do té doby asi neuvidíme nic jiného. než podobné scény, kdy se rozhazují peníze hlava nehlava bez ohledu na cokoli, co by alespoň vzdáleně připomínalo přemýšlení o budoucnosti delší, než je jedno volební období.
A jestli je nám to jedno, ženeme se do strašného průseru.

Comments are closed.