Chystali odpůrci očkování vraždu německého premiéra? Aneb Thomasův teorém v praxi.

| Glosy

Německá policie provedla několik domovních prohlídek kvůli výhrůžkám smrtí a plánování vraždy saského premiéra Michaela Kretschmera (CDU), informoval týdeník Focus. Důvodem byl nedávný začátek německé diskuze o povinné vakcinaci.
Nemám v plánu tu spekulovat o tom, nakolik ta hrozba byla nebo nebyla reálná. Spíš bych rád na tomhle konkrétním případu demonstroval jeden docela zajímavý psychologický jev.
Je známý jako Thomasův teorém. Jednoduše řečeno o reálné důsledky nereálných situací. To znamená, že jestliže je určitá situace lidmi definovaná jako reálná, stává se reálnou ve svých důsledcích. Vychází z předpokladu sebenaplňujícího se proroctví. To říká, že pokud je teze (většinou nesprávná) shledána reálnou, způsobí reakci, v jejímž důsledku se původní myšlenka uskutečnění.
Ještě jinak se dá tenhle princip vysvětlit třeba tak, že pod vlivem libovolného přesvědčení se docela dobře může stát, že člověk zblbne a začne se chovat podle onoho svého zcela mylného přesvědčení, které nemá ani náhodou co dělat se skutečným stavem věcí. A dáme si příklad, ok?
Pamatujete si na Jaromíra Baldu, českého důchodce, který v roce 2017 pod vlivem svého přesvědčení o migrantské a muslimské invazi kácel stromy na železniční tratě? No tak tenhle pán, kromě jiného příznivce SPD, si prostě a jednoduše naplnil hlavu apokalyptickými předpověďmi o uprchlících, nechal si vymýt hlavu falešnými zprávami a pak se prostě rozhodl jednat. Chtěl vyburcovat veřejnost proti uprchlíkům, kteří jsou podle něho nebezpeční – a tak u pokácených stromů nechával vzkazy ve zkomolené češtině ve smyslu „Koran nam prikazovati zabijeti vas“. A tak.
Ale proč to dělal, to je ta otázka. Stalo se jen to, že v jistý okamžik v hlavě výše zmíněného důchodce převládlo přesvědčení o hrozbě a zcela přemazalo jakoukoli reálnou skutečnost. V jeho hlavě to prostě byla realita.
Stejně tak v hlavě Hiró Onody, japonského vojáka, který odmítl uvěřit zprávám o konci druhé světové války. Bojoval a skrýval se ve filipínské džungli až do roku 1974 a během té doby zabil na třicet Filipínců, většinou zemědělců a rybářů. Vedl diverzní boj a veškeré pokusy přesvědčit ho o konci války považoval za lest nepřítele (a to včetně letáku podepsaného japonským generálem či návštěvy svého otce či bratra, kteří se ho s megafony snažili oslovit). O tom, aby se po devětadvaceti letech po skončení druhé světové války vzdal, ho přesvědčila až osobní návštěva jeho dávno penzionovaného bývalého velitele.
Ani jednomu z nich se to nestalo jen tak. Lidé totiž jednají na základě toho, jací se domnívají, že jsou, a na základě své vlastní představy o tom, jaký je svět.
A jestli svět považují za beznadějně ohrožené místo tu muslimy a uprchlíky, tu zlotřilými vládami a farma-firmami, nebo těmi strašnými Američany, pak mohou – jsou-li dostatečně sugestibilní – přesvědčit sami sebe o tom, že je třeba s tím něco reálně dělat, nebo ve svém boji vytrvat, všemu navzdory. Se všemi – i sebevíc tragickými následky.
Vlastně nesejde na tom, jestli jde o nějakého důchodce, který bojuje proti migraci terorizováním vlastních lidí, nebo skupině lidí, kteří se kvůli očkování chystají zabít německého premiéra.
Když dopustíme, aby se diskurz nenávisti a strachu, spolu s rozdělováním společnosti na přátele a nepřátele stal obecně přijímaným a akceptovaným, pak se nemůžeme divit tomu, že lidé se podle toho začnou chovat.
Když dopustíme sami na sobě, že ztratíme kontakt s realitou, snadno se dalším příkladem Thomasova teorému můžeme stát i my sami. A může to být pekelně destruktivní cesta. Pro nás osobně (v tom lepším případě), nebo i pro další lidi.
Líbil se vám článek? Podpořte mě na Patreonu!

Comments are closed.

Warning: realpath(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/www/autoprep:/usr/share/pear:/usr/share/php:/www/petrnutil.cz:/php_sess_data/petrnutil.cz:/www/petrnutil.cz-tmpdir:/var/www/web5/petrnutil.cz:/var/www/web2/petrnutil.cz) in /www/petrnutil.cz/petrnutil.cz/wp-includes/functions.php on line 2101