Dvorní šašek by se nám hodil…

| Glosy

Když se teď tak ukázalo, že se bude stát zas pro jednou nucen omlouvat za lživá slova svého prezidenta, napadlo mě, jak přehledný býval svět, ve kterém na hloupé výroky měl patent dvorní šašek. Zatímco král byl za všech okolností důstojnou postavou.
Tak nějak se totiž ví, že důstojný majestát krále a absurdní nekonvenčnost šaška k sobě nutně patří. Jeden bez druhého nedává smysl. Šašek může říkat co chce a jako by to nic neznamená, kdežto král si obvykle říkat co si myslí samozřejmě nemůže. Všichni si myslí, že to, co říká šašek nic neznamená, a naproti tomu to, co říká král něco znamená.
Ale pojďme k základům.
Šašek, tenhle archetyp trickstera alias šprýmaře je postavou, nadanou často nadpřirozenými či božskými atributy, která se obvykle vyznačuje vychytralostí, vynalézavostí a tendencí narušovat zaběhlá pravidla. Bůhví proč je právě v české kotlině tahle postava jednou z těch velmi populárních.
Tak třeba Jan Paleček na dvoře krále Jiřího z Poděbrad byl jedním z těch, kdo více než naplňovali roli „moudrého blázna“, který má tu moc ovlivňovat svým vtipem, nadhledem, upřímností a smyslem pro spravedlnost usměrňovat samotného krále. A to všechno si může dovolit nejen díky své drzosti, ale i proto, že je přece „jen ten blázen“.
Protože jsme ale už od středověku ušli hodný kus cesty, obejdeme se bez dvorních šašků ( i když by se někdy mohlo zdát, že tuhle roli na sebe ochotně berou třeba nižší úředníci, toho času v třeba převleku za mluvčího).
Ovšem pravda je taková, že teprve když naše moderní doba poprvé dokázala tyhle dvě postavy spojit v jednu. Což je vlastně pozitivní, protože tak vzniká realističtější, komplexní obraz. Ani ne tak o těch kterých šaško-králích a králo-šašcích, jako spíš o nás samotných. Právě proto, že tyhle excentrické osobnosti jsou těmi, které neodbytně přitahují naší pozornost, aniž bychom se my sami ptali, proč vlastně.
Má to ale i jiné důsledky. Třeba ten, že se za drzá a lživá slova hlavy státu omlouvá stát, nikoli ten, kdo je pronesl. A tak se stát, coby zástupce nás všech, placen námi všemi, stává fackovacím panákem a opatrovníkem nesvéprávné osoby, když se omlouvá za někoho, jehož za jeho slova nelze potrestat, neboť je právně neodpovědný. Ok. Jsem ochoten se s tím smířit.
Ale jen za té podmínky, že napříště budeme považovat pravdu takového člověka jen za šaškovskou pravdu.

Líbil se vám článek? Podpořte mě na Patreonu!
Become a Patron!

Comments are closed.