Rok s Covidem

| Glosy

Máme za sebou rok s Covidem.
A jsme unavení. Znechucení. Uprostřed hluboké krize důvěry ve státní aparát a v politiky. Nevíra v systém, jeho smysluplnost, příčetnost a nedejbože racionalitu je snad nejhlubší v celé naší novodobé historii.
Psal jsem to už před rokem a je to furt stejné. Vlastně horší. Hrozně mě štve, že vláda a tenhle stát vydává další a další nařízení, ale není schopna ničeho, co alespoň na dálku připomíná naději.
Lidem nezbývá nic jiného, než spoustu z těch nařízení prostě ignorovat. Ať už proto, že jsou toho strašně unavení, nebo jen proto, aby přežili.
Což je bohužel něco, co nejsou státní představitelé z tepla svých kanceláří s to pochopit. Protože jich se to přece osobně netýká. Jim nekrachují podniky, dramaticky se jim nepropadly příjmy, nežijí už rok v permanentním stresu. Z takových pozic je snadné tvářit se udiveně, proč ty zákazy už nefungují.
Co k tomu říct.
Milá vládo. Škrtíte a dusíte tuhle zemi, spolu s lidmi v ní už rok. A jaký je výsledek? Jsme “v Covidu” jedni z nejhorších. Dokonce tak, že naši sousedé zavírají hranice s námi.
Máme největší schodek v historii, ale je spousta lidí, kteří na kompenzace nedosáhnou. Vaše neschopnost nastavit smysluplnou finanční motivaci vedla k tomu, že lidé už nehlásí rizikové kontakty a příznaky “covidu” přecházejí.
Vaše navyklé nahlížení na občany jako na sprosté podezřelé vedlo logicky ke vzniku šedé a černé ekonomiky, kam žádné vaše deklamace a opatření nesahají. A je to beze sporu vaše vina.
Nemůžete nikoho nutit k tomu, aby prostě jen nezúčastněně přihlížel své vlastní popravě.
Mají-li lidé volit mezi vlastní existencí a přežitím a odpovědností a ochranou druhých ( k čemuž jim nedáte prostředky a podporu, stane se hádejte co?
Stane se přesně to, v čem žijeme.
Trasování se zhroutilo.
Chytrá karanténa nikdy nezačala platit.
Na PSA s*** pes.
Očkování je pro normální lidi jen teorie.
Semafor? Ten už si nikdo ani nepamatuje.
Žijeme v absurdní době s absurdní vládou, které vládnutí už jen předstírá.
A lidi si přejí už jen jediné. Abyste vy spolu se všemi těmi vašimi zákazy a komediemi už táhli pryč.
Má to snad jediný pozitivní aspekt – v plné nahotě to ukazuje, že celé to „řídit stát jako firmu“, stejně jako „geniální manažer a nový Baťa – Babiš“ byl prostě od začátku strašlivý marketingový bullshit. Akorát mi je líto, že celý tenhle národ za tohle poznání musel a musí platit tak strašnou cenu.
Nedivím se, že lidi už toho mají dost – a tak spíš volí hrůzný konec před hrůzou bez konce. Protože nemůžou jinak, protože v něčem takovém se dá žít možná pár týdnů, ale ne rok.
Jste vláda, která tuhle zemi dovedla na okraj propasti.
Jste vláda, která zničila svým amaterismem spoustu lidí. Jejich podniky. Jejich životy. Jejich budoucnost. A já doufám, že vám to lidi nezapomenou. Aspoň u příštích voleb.
Do té doby byste mohli přestat opakovat chyby, které děláte už rok.
A třeba se podívat k sousedům, kde tyhle věci fungují.
Nebojte, nedá to moc práce.
Bylo by fajn zavést třeba stoprocentní kompenzaci příjmů v nemocenské. Nebo kompenzace z 80 procent obratu pro podnikatele. Data k tomu máte už dávno. Tím přestanete odrazovat lidi od spolupráce při trasování. Peněz na to máte dost – viz půlmiliardový schodek vaší paní ministryně.
Zkuste se zamyslet nad tím, že vaši občané jsou svéprávné bytosti a podpořte samotestování, jako je to třeba v Rakousku. Nebo postupy, které dělají inteligentní podnikatelé, jako třeba Hausenblas. Ať se vám to třeba nezdá, Češi jsou taky lidé, kteří nechtějí ohrozit své blízké, jsou zodpovědnými lidmi. Stačí trocha důvěry.
A kromě toho – sežeňte konečně nějaké ty vakcíny.
A teď bych chtěl něco říct nám všem.
Nečekají nás lehké časy. Obávám se, že míříme do perfektní bouře. To je je událost, ve kterém je vzácná kombinace okolností drasticky zhoršuje událost samotnou. Počítejte se mnou. Máme tu pandemii. Ekonomickou krizi. Dezinformační bouři. Neschopnou vládu. Jsme bez volebního zákona.
Dostali jsme se jako země na místo, kde jsme asi nikdy nechtěli být.
Ale jsme v tom až po uši a musíme se s tím nějak poprat.
Nenechte se zlomit. Vydržte.
Kavalerie (očkování a volby) už je na cestě. Do té doby se chovejme zodpovědně, bez ohledu na tyhle šašky, kteří nám vládnou. Ve svém vlastním zájmu. V zájmu téhle země a jejích lidí.
Bude líp. Nakonec. Je to nevyhnutelné.
Stejně si furt myslím, že až bude nejblběji, začne se to obracet k lepšímu. Pravda a láska nakonec zvítězí nad lží a nenávistí 🙂.
Tak se nenechte zlomit a ohnout.
Bude líp. A držte se.
Tak se držte.
A já nám všem držím palce.

Comments are closed.