Kapesné migrantů v ČR – mýty a fakta

Napsal mi pán s dotazem, jak je to s těmi uprchlíky. Že prý si u nás přijdou na poměrně vysoké peníze. Zkusil jsem mu odpovědět a to podstatné dám i sem. Třeba se to někomu z vás v argumentaci bude hodit.
Realita v ČR je taková, že být uprchlíkem v Česku není žádný zlatý důl. Posuďte sami :
Žadatelé o azyl – Kapesné pro žadatele o mezinárodní ochranu, kteří pobývají v přijímacím středisku, je 30 Kč na den. Tam dostanou i zdarma najíst. V pobytových střediscích si migranti naopak musí vařit sami, dostávají tedy měsíční částku ve výši životního minima, což je aktuálně 3 410 Kč. Když žadatel bydlí v pobytovém středisku a má u sebe vlastní finanční prostředky, které převyšují částku životního minima, musí si ubytování (130 Kč za den) hradit z vlastních zdrojů, v přijímacím středisku navíc i stravu (112 Kč za den). Žadatelé, kteří se ubytují mimo pobytové středisko, si z vlastních prostředků hradí veškeré náklady spojené s pobytem kromě zdravotních služeb.

Azylanté – Když už je někomu přiznán status azylanta, tedy dostane povolení k pobytu, mají pak tyto osoby mají stejná práva, jako občané ČR – tedy možnost žádat o dávky státní sociální podpory (§3 zákona č.117/1995 Sb., o statní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů) či o dávky pomoci v hmotné nouzi (§ 5 odst. 1 písm. b) zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů). Stejně jako v případě žadatelů o dávky, kteří jsou občany ČR, platí i v případě azylantů, že ÚP ČR posuzuje každou takovou žádost individuálně s ohledem na konkrétní situaci žadatele.

Stojí za zmínku, že žadatelů o azyl bylo v roce 2018 v ČR 1702, azyl byl udělen 47 lidem, 118 z nich doplňková právní ochrana.

A pokud by vás navrch zajímalo obecné porovnání toho, kolik berou žadatelé o azyl v zemích v různých zemích EU: https://www.idnes.cz/…/azyl-eu-kolik-berou-zadatele-migrant…

Líbil se vám článek? Podpořte mě na Patreonu!
Become a Patron!

Comments are closed.