Migrační pakt EU: Mýty a fakta
Migrační pakt EU: hysterie populistů vs realita. Populistická argumentace nad migračním paktem se nese dezolátními a opozičními kruhy. A přináší s sebou spoustu polopravd a naprostých blábolů.
Nejdřív si řekneme, co Migrační pakt je. Jde o reformu azylových pravidel, společný evropský azylový systém stanoví minimální normy pro zacházení se všemi žadateli o azyl a žádostmi napříč EU.
Cílem reformy společného evropského azylového systému je:
- vytvořit společný rámec, který se zabývá všemi aspekty řízení azylu a migrace
- zvýšit účinnost tohoto systému a jeho odolnost vůči migračním tlakům
- odstranit faktory podněcující k migraci, jakož i druhotný pohyb migrantů
- bojovat proti zneužívání systému a lépe podporovat nejvíce zasažené členské státy
A diskuze se zatím od opozice a dezolátní točí hlavně na strašení.
Takže je dobré vědět:
– Jde o hru s emocemi a strachem, je před volbami a každý klacek na oponenty se hodí. V zásadě jde ze strany opozice o vyvolávání strachu a zmaru tam, kde se není čeho bát. Proč?
– Za nulté. Ve výsledku migrační pakt usnadní kontroly migrantů a zrychlí jejich případné odmítnutí a návrat do země původu.
– Za prvé. Migrační pakt neobsahuje „uprchlické kvóty“, tedy povinnost převzít „Bruselem“ stanovený počet migrantů. Každý stát se rozhodne svobodně, zda někoho vzít či ne.
– Za druhé. Migrační pakt nestanovuje žádnou částku odměny za jednoho přijatého či pokuty za nepřijatého migranta. A kdo vám říká něco jiného, lže.
– Za třetí. Migrační pakt zpřísňuje migrační politiku EU, v rámci řízení z nebudou migranti z určitých zemí původu právně na půdě EU a bude snazší je vracet. Stojí za poznámku, že mnohé ultraliberální strany (třeba němečtí Zelení), nebo lidskoprávní organizace proti němu kvůli tomu protestují.
– Za čtvrté. Podstata migračního paktu je v jednotném postupu všech členských států v téhle otázce. Umožní lepší, rychlejší a efektivnější postup. Ta dohoda není dokonalá, ale je lepší než nic. A rozhodně je o dost lepší než zadrátované hranice a předstírání, že se nás Evropa týká jen když se nám to hodí.
– Btw. Přispívat do společného fondu EU na ochranu vnějších hranic či na řešení mirgace je samozřejmě otázkou solidarity I pro země ve vnitrozemí, nakonec na solidaritě je EU postavená (nakonec, o tom víme sami – jen za loňský rok nám EU dala 116,7 mld. Kč, což je o téměř 50 mld. Kč víc, než zaplatila). Ví o tom i vůdce opozice Babiš a jeho firmy, které jsou na dotačních penězích z Evropy závislé. Stejně tak jsme už teď v rámci ČR solidární ve zdravotním a sociálním pojištění, to jen pro příklad.
A poslední poznámka.
Ti, co nejvíc řvou, zároveň nedokážou říct ani slovo k tomu, jak by tu situaci řešili sami. Protože nic lepšího nemají a už vůbec nic takového v Evropském parlamentu nedokážou prosadit. Je jim úplně ukradené, že Evropa je jeden společný prostor se společnými zájmy, který by měl být schopen dohodnout se na základních věcech.
PS: Ti, kdo vám z opozičních lavic a dezolátních kruhů lžou teď, vám budou lhát I potom, co je svými hlasy pustíte ke skutečné vládě. Jen to bude mít násobně horší důsledky.
Jo a za sdílení samozřejmě dík.
PPS: V češtině najdete spoustu informací na stránkách Rady Evropy: https://www.consilium.europa.eu/cs/policies/eu-migration-policy/eu-migration-asylum-reform-pact/