Jak se kouzlí s čísly o důchodech

Dnes se podíváme na to, jak se dá kouzlit s čísly. Třeba o důchodech.
Po internetech letí tenhle výpočet. Který vypadá tuze hezky, jsou tam čísla a celé se to snaží vyvolat dojem informované odbornosti. Z příspěvku má vyplývat, že stát vlastně na důchodcích vydělává, protože výběr na důchodovém pojištění je vyšší, než výplata starobních důchodů.
Jenomže, milí přátelé, to je manipulace jako prase. Respektive jde o velmi přesný součet velmi nepřesných čísel. Kdybych chtěl být zlý, řekl bych, že si ty čísla autor poslepoval zcela manipulativně a ignorantsky. Ale pojďme k faktům.
V ČR existují čtyři druhy civilních důchodů – starobní, invalidní, vdovský (vdovecký) a sirotčí důchod. A pak je zvláštní kategorie, totiž důchody příslušníků ozbrojených složek, jako ex-policisté a vojáci.
Onen výpočet, co se jak lavina šíří po sítích, počítá jen a pouze se starobním. Zda z neznalosti, o čemž se dá pochybovat, nebo se záměrem, to nechám na vás.
V reálu činí starobní důchody nějakých 83 procent výdajů na výplatu důchodů, zbylých 17 jde na ty výše zmíněné invalidní, vdovecké a sirotčí. A proto, milý Watsone, to nevychází! Protože kdyby autor onoho pamfletu nebyl takový ignorant nebo manipulátor, zahrnul by do výpočtu i ty ostatní druhy důchodů, které světe div se, jsou taky placeny z průběžného výběru.
Takže milí moji, sdílejte to pls těm, kdo sdílí tenhle bullshit. Dík
PS: když tomu nevěříte, tak si to ověřte. Třeba tady: https://www.kurzy.cz/…/739540-vydaje-na-duchody…/