Pýcha předchází pád

| Glosy

Žádný strom neroste do nebe. A navíc – Nic netrvá věčně. Suše konstatují česká přísloví.
A mají recht.
Akce prostě vyvolává reakci. Čas je neúprosný. A tak dále. Když budete tlačit na lidi, vznikne protitlak. Můžete je na čas oslepit marketingem a velkohubými řečmi, ale nakonec se vám tahle stavba stejně zhroutí, protože je postavena na lži.
Pan Trump je ztělesněním starověké Hybris.
To znamená navenek projevovanou pýchu, domýšlivost a aroganci, vyzývavé, drzé jednání a vystupování, jež překračuje člověku vymezenou hranici a nutně vyvolá trest bohů, který pak postihne celou společnost. Tuhle zpupnost a nadutost v mytologii vždy spolehlivě ztrestala bohyně Nemesis. Která podobně chvástavé jedince vždy spolehlivě poslala k ledu.
Na tom, že kolem toho se nadělala spousta zla a odnesla to spousta lidí, kteří prostě jen ze své vlastní naivity a vůle něčemu uvěřili a třeba to i mysleli i dobře, až příště. O to tu totiž dneska nejde.
Každopádně lidé v antice to věděli. My se mnohem raději tváříme, že existuje jen věčné teď. Ale tak to není.
Stejně jako Američané si asi potřebovali prožít někoho jako je Trump, naše země potřebovala Zemany a Babiše. Třeba jen proto, abychom se sami v sobě ubezpečili o tom, kudy jít nechceme. Občas je třeba vystavit se zlu, abychom si uvědomili, co je dobro. Však to znáte.
Prožívat tyhle kompenzace v rámci demokratického systému možné je. Je-li systém dostatečně robustní, přežije jak Trumpa, tak Zemana, stejně jako třeba Mečiara nebo Babiše. Takové osobnosti se totiž nevyhnutelně budou zas a znovu vracet, možná jen proto, aby nám ukázaly, kudy ne.
Chcete-li neztratit poslední naději, stačí si opakovat ty první tři věty. Je v nich skryta historická paměť a spousta odžitých zkušeností.
Přidejte si k tomu ještě tohle – Kdo seje vítr, sklízí bouři.
Nemůže to být jinak.
Tenhle pád čeká na všechny, kdo vystoupali dostatečně vysoko a obzvláště tvrdý bude pro ty, kdo se svezli na vlně naduté hybris.
Neztrácejte naději.
Až to bude nejblbější, tak se to najednou začne obracet k lepšímu, napsal kdysi dávno s mocnou dávkou historického nadhledu Václav Havel. Amerika mu dnes dala za pravdu.
A brzo mu dá za pravdu i naše země.

Comments are closed.